top of page

Сподіваємося, що покроковий алгоритм організації шкільного свята стане вам у пригоді, тим більше, що скоро — останній дзвоник та випускні вечори.

Крок 1, Обираємо форму проведення свята

Підготовку до свята педагогу-організатору слід розпочинати зі з’ясування, у якій формі воно проходитиме. У загальноосвітніх навчальних закладах популярними є такі форми проведення свят, як:

  • конкурс;

  • концерт;

  • гуморина або КВК;

  • театральна вистава;

  • бал;

  • вікторина;

  • брейн-ринг;

  • вернісаж тощо.

Саме від форми проведення свята залежить увесь подальший план дій. При виборі форми слід враховувати потенціал учнів, а також технічні можливості школи.

Крок 2. Створюємо ініціативну групу

Ухваливши рішення про проведення певного свята, педагогу-організатору доцільно створити ініціативну групу. До цієї групи учні мають входити з власної волі.

Робота за примусом навряд принесе очікувані гарні результати: учні виконуватимуть доручення, братимуть участь у репетиціях, однак не співпрацюватимуть між собою.

Крім того, саме від бажання учнів залежить, чи буде створено особливе творче середовище, у якому всі спілкуються на рівних і можуть висловити будь-яку пропозицію, панує довіра і повага.

Зацікавити учнів у тому, щоб свято пройшло на високому рівні, дуже важливо, адже саме вони є і співавторами сценарію, і організаторами, і акторами.

До ініціативної групи мають входити активні учні, які здатні проявляти ініціативу, мають творчі здібності і залюбки беруть участь в організації шкільних заходів.

Протягом усього періоду підготовки до свята педагог-організатор має підтримувати упевненість учнів, які входять до ініціативної групи, у їх здібностях.

Крок 3. Працюємо над сценарієм свята

Робота ініціативної групи має розпочинатися з підготовки сценарію.

Сценарій можна написати самостійно або обрати уже розроблений.

Якщо ухвалено рішення писати сценарій самостійно, то насамперед слід скликати збори ініціативної групи. Під час цих зборів учні мають висловити свої пропозиції щодо свята, а також скласти його план.

Незважаючи на те, що цей план є орієнтовним і зазвичай у процесі написання сценарію зазнає змін, він є необхідним, оскільки структурує роботу ініціативної групи і дає змогу її контролювати.

Далі педагогу-організатору слід розподілити між учнями обов’язки щодо написання певних частин сценарію свята. Однак при цьому він має пам’ятати, що перекладати всю роботу з написання сценарію на плечі учнів не слід.

Робота над сценарієм є досить довготривалою, тому писати його самостійно варто лише тоді, коли до дати проведення свята залишається достатньо часу.

Якщо ж часу обмаль, то сценарій можна вибрати серед уже розроблених. Однак слід зазначити, що над такими сценаріями також слід попрацювати, зокрема адаптувати до умов і потреб вашого загальноосвітнього навчального закладу.

Крок 4. Проводимо репетиції

Після того, як сценарій написано, розпочинається найдовший і найвідповідальніший період підготовки свята — репетиції.

Учні повинні розуміти, що участь у репетиціях — обов’язкова, і ставитися до них слід серйозно, адже безвідповідальність одного може зруйнувати роботу всіх. Під час репетицій учні мають змогу:

• чітко з’ясувати, хто і в якій послідовності виступає;

• потренувати чіткість вимови;

отримати навички поводження на сцені тощо.Педагогу-організатору доцільно роз’яснити учням, що під час репетицій вони повинні дотримуватися таких правил поведінки: бути дисциплінованими; уважно слухати «режисера»; брати до уваги зауваження колег.

Репетиції мають бути регулярними, тому педагогу-організатору доцільно розробити графік репетицій та ознайомити з ним учнів та класних керівників.

На перші репетиції не варто запрошувати всіх учнів, які беруть участь в організації свята: спочатку репетирувати треба з невеликими групами. Відпрацювавши окремі сцени або номери, можна їх об’єднувати.

Під час репетицій доцільно здійснювати хронометраж кожної сцени або номера.

Крок 5. Обираємо музичний супровід

Жодне свято, незалежно від того, яку форму його проведення обрано, не можна уявити без музики. Музичні номери урізноманітнюють і пожвавлюють святкову програму.

Номери під акомпанемент — гітару, фортепіано, скрипку тощо — можуть бути окрасою будь-якого свята, однак слід зазначити, що живу музику використовують зазвичай на концертах — оглядах мистецьких шкільних колективів.

Більш поширеною є практика виконання пісень під фонограму. Найчастіше ці пісні є переробкою відомих музичних хітів.

Якщо пісню виконують 3-4 учні, то слід визначити провідного виконавця, який співатиме у мікрофон.

Під час виконання фінальної пісні біля мікрофонів має бути група виконавців з 2-3 учнів, а решта — перебувати на певній відстані і створювати загальне вокальне тло.

Для того щоб результативніше провести музичні репетиції, до них варто залучити вчителя музичного мистецтва. Він може надати чимало цінних порад, наприклад щодо того, як контролювати дихання під час співу.

Крок 6. Проводимо генеральні репетиції

Одним з найвідповідальніших моментів підготовки до свята є генеральні репетиції, під час яких об’єднують окремі сценки і номери, визначають послідовність виступів і загальну тривалість свята. До генеральних репетицій учні мають ставитися надзвичайно серйозно.

Під час генеральних репетицій педагогу-організатору слід стежити за тим, щоб не виникало пауз між окремими сценками, учні не пересувалися по сцені, у залі та за її межами без зайвої потреби.

На генеральних репетиціях учні мають працювати з мікрофонами і бути у костюмах, якщо це передбачено у сценарії.

Доцільно провести щонайменше три генеральні репетиції. Після початку генеральних репетицій жодних змін вносити у сценарій не можна. Останню генеральну репетицію бажано провести напередодні свята.

Крок 7. Прикрашаємо святкову залу

Приміщення школи, у якому проводитиметься свято, необхідно прикрасити.

З ініціативної групи доцільно обрати декілька учнів, які відповідатимуть за прикрашання святкової зали. Підійти до цього завдання вони мають творчо, однак слід зазначити, що перенасичувати святкову залу великою кількістю прикрас не варто.

Оформлювати святкову залу слід напередодні свята після уроків.

Крок 8. Здійснюємо останні приготування у день свята

У день проведення свята педагогу-організатору, ініціативній групі та іншим особам, які мають певні обов’язки, пов’язані з організацією та проведенням свята, слід прибути до школи заздалегідь — за 2-3 години до його початку.

Це є необхідною умовою, оскільки резерв часу перед початком святкової програми дає змогу учасникам не лише розв’язати останні організаційні питання — розташувати на сцені реквізит, підключити необхідну апаратуру, — ай внутрішньо налаштувати себе, вгамувати хвилювання тощо.

Організація шкільного свята: крок за кроком

bottom of page