top of page

 СКЛАДАННЯ РОЗКЛАДУ НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ У ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ

Розклад уроків — це документ, що оптимізує навчально-виховний процес, регламентує трудовий ритм впливає на творчу віддачу вчителів та учнів.

У роботі з даного питання необхідно керуватися санітарними правилами і нормами.

Гігієнічні вимоги до складання розкладу занять у школі передбачають обов’язкове урахування динаміки зміни фізіологічних функцій і працездатності учнів протягом робочого дня і тижня, а також «труднощі» навчальних предметів і переваги статичного чи динамічного компонента під час занять.

Під час складання розкладу уроків слід брати до уваги рангову шкалу «важкості уроків».

Рангова шкала «важкості» уроків

Математика, українська мова (для національних шкіл), природознавство – 11.

Іноземна мова – 10.

Фізика, хімія – 9.

Історія – 8.

Рідна мова, література – 7.

Географія – 6.

Фізична культура – 5.

Трудове навчання – 4.

Креслення – 3.

Малювання – 2.

Музика – 1.
        Шкалою можна скористатися для гігієнічної оцінки розкладу уроків. При цьому підраховується сума балів за днями тижня. Ці цифрові дані можна зобразити графічно. Розклад уроків оцінюється позитивно, якщо утворюється крива з одним «підйомом» (середа або четвер) або з двома підйомами (середа та п’ятниця). Розклад оцінюється негативно за найбільшої суми балів у понеділок або суботу, а також за рівномірного навантаження в тижневому циклі.

«Важкими» для сприйняття є такі предмети: читання, природознавство, математика. Уроки з цих предметів потрібно ставити на години високої працездатності.

Уроки, які знімають втому, що виникла на попередніх заняттях: фізична культура, трудове навчання, музика, образотворче мистецтво.

Слід пам’ятати, що працездатність учнів на уроці, що проводиться після великої перерви, зростає.

Із метою уникнення перевантаження та забезпечення адаптації учнів 1 класу до шкільного навчання рекомендується протягом першого місяця проводити щоденно один із уроків на свіжому повітрі або в іншій неурочній формі. Упродовж навчального року для першокласників бажано визначити серед тижня один розвантажувальний день.

Найбільш продуктивні та непродуктивні уроки протягом дня

Найбільш несприятливі дні тижня

bottom of page